Metaverse Nedir? | Metaverse Arsa Nasıl Alınır? | Token Listesi

Metaverse Nedir? | Metaverse Arsa Nasıl Alınır? | Token Listesi

Metaverse, Meta ve Universe olmak üzere iki farklı kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan bir terimdir. Meta veri deposu, insanların kendi sanal temsillerini (veya avatarlarını) çalıştırırken birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebilecekleri, her zaman açık olan sanal ortamlardan oluşan bir ağdır.

Metaverse, teknik olarak sosyal medya, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), çevrimiçi oyun ve kripto para birimleri dahil olmak üzere çeşitli teknolojilerin özelliklerini birleştirmek için varsayımsal bir kavramdır. Temel olarak insanların sanal olarak birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlar. Basit tanımı ile kullanıcıların sosyalleşebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri, farklı aktiviteler gerçekleştirebilecekleri ve yeni şeyler öğrenebilecekleri sanal bir dünyadır.

“Metaverse” terimi, Yazar Neal Stephenson’a aittir. 1992 tarihli bilim kurgu romanı “Snow Crash”te insanları farklı sanal gerçeklik ortamlarında (örneğin gerçekçi 3D binalar) buluşan avatarlar olarak görselleştiren oydu.

Bir bakıma Metaverse, Minecraft, Fortnite ve Roblox dahil olmak üzere birçok çevrimiçi oyun platformunda zaten var. Bir grup insan sanal bir dünyada bir araya gelip etkileşime girdiğinden, Microsoft Teams veya Zoom gibi uygulamalar bile bir Metaverse biçimi olarak adlandırılabilir. Ancak Metaverse, sanal gezilerden konserlere ve konferanslara kadar insanları bir araya getirmek için daha geniş bir dijital alan temsili konseptidir.

Facebook ve Microsoft, terim ve konsepti yeniden markalaştırdığı için şu anda sıcak bir konu haline geliyor. Bu en popüler iki kuruluş, Metaverse kavramını sonuna kadar kullanmaya odaklanıyor.

Metaverse Nedir? | Metaverse Arsa Nasıl Alınır? | Token Listesi

Metaverse Yeni Bir Kavram Mı?

Metaverse yeni bir kavram değildir. Özellikle oyuncular için yeni bir teknoloji değildir. Fortnite ve Ready Player One’ı bilenler, konsepti ve işleyişini kolayca anlayabilir ve kavrayabilir. Bununla birlikte, terim, Facebook’un devraldığı ve kendisini “Meta” olarak yeniden adlandırdığı için kısa bir süre önce milyonlarca kişiye ulaştı.

Metaverse’in Mevcut Uygulamaları Nelerdir?

Metaverse’in mevcut uygulamaları büyük ölçüde Roblox, Active Worlds, Decentraland ve Fortnite gibi internet video oyunlarını içeriyor. Facebook kısa süre önce temelde bir VR dünyası olan Facebook Horizon’u başlattı. Buna ek olarak, hale hazırda projesinin tanıtımı yapılan yüzlerce Metaverse platformu bulunmaktadır. Yakın gelecekte bu projelerden hangisinin Metaverse’in geleceğine ışık tutacağını birlikte göreceğiz.

Metaverse platformlarındaki boş araziler (arsalar) yakın geçmişte kurucu ekipler tarafından satışa çıkartıldı ve oldukça yoğun bir ilgi gördü. Ülkemizde de oldukça popüler olan Metaverse arsa satışları gittikçe daha fazla talep görmektedir.

Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Popülerliğinin artması ve bazı platformlarda arsa satışına başlanılması ile birlikte insanlar yatırım amaçlı Metaverse arsa satın almaya başladılar. Bu noktada gelişmekte olan bu teknolojiyi yakından takip ederken platformların güvenilirliği ve içerdiği riskleri de iyi araştırmak gerekiyor.

Metaverse arsa satın alabileceğiniz yada projenin jetonuna yatırım yapabileceğiniz en popüler 5 Meta projeyi listeledik.

En popüler Metaverse projeleri ve token listesi:

  • Decentraland (MANA)
  • Axie Infinity (AXS)
  • The Sandbox (SAND)
  • Theta Newtwork (THETA)
  • Enjin Coin (ENJ)

İlginizi Çekebilir: Dijital varlıkların yükselişinde büyük rol oynayan NFT hakkındadetaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.