Kripto Cüzdanı (Crypto Wallet): Sıcak Cüzdan, Soğuk Cüzdan

Kripto Cüzdanı (Crypto Wallet): Sıcak Cüzdan, Soğuk Cüzdan

Kripto cüzdan, gerçek hayattaki cüzdanlar gibi değildir. Şu anda, muhtemelen cüzdanınıza uzanabilir, onu açabilir, içerisine fiziksel olarak para koyabilir veya alabilirsiniz. Banka kartlarınızı fiziksel olarak içerisinde tutabilir ihtiyaç haline çıkartabilirsiniz. Cüzdan, itibari paranızın yada kartlarınızın düzenli olarak tutulması dışında paranızı hiçbir şekilde korumaz.

İsimleri aynı olsa da kripto cüzdanı tamamen farklı bir yapıdadır. Bir kripto cüzdanı, Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın aldığınızda aşağı yukarı sizin kimliğinizdir. Cüzdan adresiniz, alım satımınızın blok zincirinde nasıl kaydedildiğidir.

Bu nedenle, kripto para birimleriyle herhangi bir şey yaparken teknik olarak bir cüzdana ihtiyacınız yoktur. Onları satın aldığınız borsada bırakabilir veya cüzdan adresini ve geçiş anahtarlarını yazabilirsiniz. Önemli ve kritik olan nerede bıraktığınızı unutmamanızdır. Bu yönteme kâğıt cüzdan denir ve kripto para biriminizi bir daha asla görmeyeceğinizden emin olmanın harika bir yoludur.

Bu miktarda parayla uğraşırken üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir, bu nedenle bir yazılım cüzdanı kullanmak iyi bir fikirdir. Neyse ki, birçok seçeneğiniz var. Örneğin, birçok kripto borsası yerleşik cüzdanlarla gelir, yani tek bir arayüzden ticaret yapabilir ve depolayabilirsiniz (Binance buna bir örnektir).

cak Cüzdanlar ve Soğuk Cüzdanlar

Yukarıdakilerin tümü, sıcak cüzdanlar veya sıcak depolama olarak da bilinen yazılım cüzdanlarının örnekleridir. Sıcak depolama, cüzdanın internete bağlı olduğu anlamına gelir ve bunu, gerçek zamanlı olarak yeni kripto para birimleri almanın yanı sıra, doğrudan ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.

Sıcak depolamanın diğer tarafında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, soğuk depolama vardır. Bu, cüzdanın internete bağlı olmadığı ve gerçekten tek yaptığının anahtarlarınızı saklamak olduğu anlamına gelir. Bu durum bir donanım cüzdanı kullandığınız anlamına gelir. Bu genellikle, bilgisayarınıza taktığınız ve ardından tercih ettiğiniz değiş tokuşa erişmenizi sağlayan bir tür USB anahtarıdır.

Erişim kodlarınızı bir kâğıda yazdığınız kâğıt cüzdanlar, teknik olarak aynı zamanda bir tür soğuk hava deposudur. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu özellikle güvenli değil, özellikle de evin etrafında kâğıt parçaları bırakan biriyseniz hiç güvenli değildir.

Kripto Cüzdanı (Crypto Wallet): Sıcak Cüzdan, Soğuk Cüzdan

Donanım ve Yazılım Cüzdanları

Donanım ve yazılım cüzdanları arasında kesin bir çizgi olmasına rağmen, zaman zaman çizgi biraz bulanıklaşıyor. Örneğin, sıcak deponuza erişmek için bir donanım cüzdanı kullanabilir ve soğuk deponuzu güncellemek için bir yazılım arayüzü kullanabilirsiniz.

Bu uç durumlar dışında, yazılım cüzdanlarının sıcak depolama ve donanım cüzdanlarının soğuk depolama için tasarlandığını varsayabilirsiniz. Pratikte bu, yazılım cüzdanınızı kripto ticareti yapmak ve onunla alışveriş yapmak için kullandığınız anlamına gelir. Soğuk cüzdan ise daha çok kripto satın almak isteyen ve ileride bir yerde büyük bir varlık elde etme umudu ile kripto tutan insanlar içindir.

Hangisinin sizin için en iyisi olduğundan emin değilseniz, bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Kripto paranızın ne yaptığını gerçek zamanlı olarak görebilmek ve performansını gösteren grafiklere yapıştırılmak istiyorsanız. Sıcak bir cüzdan sizin için daha ideal olacaktır.

Şu anda ucuza bir miktar kripto satın almak ve daha sonra büyük bir yükseliş rüzgarı yakalarsanız o zaman değerlendirmek istiyorsanız. O zaman soğuk depolama sizin için en iyi seçenektir.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, geçiş anahtarlarınızın nerede olduğunu bildiğinizden ve cüzdanınızın parolalarını güvende tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Kurtarma maili yada anahtarlarınızı unuttuğunuz için kripto para biriminizi kaybetmek istemezsiniz.