Axie Infinity (AXS): Bir NFT Oyun Metaverse

Axie Infinity (AXS): Bir NFT Oyun Metaverse

Axie Infinity, Axies adı verilen, oyuncuların dijital evcil hayvanlar toplayabileceği ve birbirleriyle savaştıkları bir oyun etrafında toplanmış blok zinciri tabanlı bir oyun metaverse’dir.

Axie Infinity Hakkında

2019’da piyasaya sürülen Axie Infinity, dijital evcil hayvanlar yetiştirilip savaşılabilen, koleksiyonluk dijital evcil hayvanlar etrafında inşa edilmiş bir NFT oyun metaverse’idir. Axie Infinity metaverse, bazı kullanıcılara düzenli gelir sağlayan oyna-kazan fırsatları içerir. Axies, NFT’ler biçiminde gelen benzersiz dijital evcil hayvanlar olsa da, metaverse, Axie Infinity Shards (AXS) adı verilen bir ERC-20 yönetişim belirtecini de içerir. Bu belirteç, Axie Infinity ekosisteminin mülkiyetinin ve yönetiminin nihai olarak ademi merkeziyetçiliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Sky Mavis tarafından geliştirilen Axie Infinity, oyuncuların sıra tabanlı bir kart oyununda rekabet etmek için kullanılabilecek Axies adlı dijital evcil hayvanları topladığı ve ürettiği blok zinciri tabanlı bir oyun metaverse’dir.

Sky Mavis, 2019’da Axie Infinity’nin alfa sürümünü yayınladı. 2020’de, Axie Infinity’nin yerel ERC-20 yönetişim belirteci olan Axie Infinity Shards (AXS) için Binance Launchpad’de bir token satışı gerçekleştirdi . Bunun öncesinde, 2020 yılının ortalarında stratejik yatırımcılar için özel bir token satışı gerçekleşti. Sky Mavis, AXS’yi, bir bireyin veya kuruluşun belirlediği yönetim katılımına erişim ile Axie Infinity topluluğunun metaverse’i yönetmesine izin verecek aşamalı bir ademi merkeziyetçilik mekanizması olarak kullanmayı planlıyor. 

Axie Infinity (AXS): Bir NFT Oyun Metaverse

Axie Infinity Oyun Özellikleri

Axie Infinity’nin dört temel özelliği vardır: savaş, üreme, arazi ve pazar yeri. Battle, oyuncuların rakiplerini yenmeyi hedeflediği, her iki tarafın da her zaman 3 Eksen’den oluştuğu sıra tabanlı bir kart oyunudur. Her Axie NFT, oyundaki çeşitli rollere uygun olmalarını sağlayan farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca, bir Axie’nin oyundaki başarısını ve katılımını etkileyen sağlık, moral, beceri ve hız gibi istatistiklere de sahiptirler. Ek olarak, her Axie bir sınıfa aittir: canavar, su, bitki, ay, yıldız, sürüngen, böcek, kuş veya ceviz.

Savaşta satılabilecek, yetiştirilebilecek veya konuşlandırılabilecek yavrular yaratmak için Eksenlerinizi yetiştirebilirsiniz. Eksenlerin, yavrularının özelliklerini belirleyen üç geni vardır. Axie Infinity, fiyat enflasyonunu yönetmek için Axies popülasyonunu kontrol eder, bu nedenle her Axie NFT yalnızca maksimum 7 kez üretilebilir.

Axies’in vatanına Lunacia denir ve her biri bir ERC-721 jetonu olan 90.601 arazi parçasına bölünmüştür. Arsalar, Axies’iniz için yuva görevi görür ve Axie pazarında satılan ürünlerle yükseltilebilir. Aynı şekilde, arazi sahipleri arazilerinde AXS jetonlarını keşfedebilir. Bir Axie satın almak veya satmak istiyorsanız, bunu Axie pazarında yapabilirsiniz, ancak Axies diğer NFT pazaryerlerinde de satılabilir. Araziniz için arsalar ve nesneler ve dekorasyonlar gibi eşyalar da satın alabilirsiniz.

AXS Token Nedir?

AXS, kullanıcıları Axie Infinity metaverse’e katılmaları için ödüllendirmeyi amaçlayan bir ERC-20 jetonudur ve aynı zamanda kullanıcıları jetonları uzun vadeli tutmaya teşvik eder, böylece platformun mülkiyeti ve yönetişimi merkezi olmayan hale getirilebilir. 

Maksimum AXS arzı 270.000.000 AXS ile sınırlandırılmıştır. Ocak 2022 itibariyle 60.907.500 AXS (maksimum token arzının %22,5’i) dolaşımdadır.

AXS Token Ne İçin Kullanılır?

AXS sahipleri, jetonlarını stake ederlerse, oyunu oynarlarsa ve önemli yönetim oylarına katılırlarsa ödül talep edebilecekler.

Axie Infinity Shards(AXS) ile amaçlanan, oyunun oyuncuları ile geliştiriciler arasındaki teşvikleri yeni ve heyecan verici şekillerde hizalamaktır. Yukarıda açıklanan mekanizmaların iki ana amacı vardır:

  • Oyuncuları Axie Infinity ile etkileşime girdiklerinde ödüllendirirken, aynı zamanda ek ödüller talep edebilmeleri için jetonlarını ellerinde tutmaya teşvik etmek.
  • Axie Infinity’nin sahipliğini ve yönetimini merkezden uzaklaştırmak.

AXS Token Yorum

Axie Infinity sadece büyüleyici bir oyun değil, aynı zamanda kesinlikle büyüleyici bir merkezi olmayan projedir. Piyasaya sürülen oyna-kazan modelini temsil eden projelerin başında geliyor. Bu durum projeye olan ilgiyi her zaman yukarıda tutuyor.

Unutmayın Axie Infinity bir video oyunu olmasına rağmen, sadece kazanmakla kalmayıp aynı zamanda çok para kaybedebileceğiniz bir oyundur. Herhangi bir merkezi olmayan projeye yatırım yapmadan önce mutlaka kendi detaylı araştırmanızı yapın.

AXS Token Bilgileri

AXS Token Nasıl Alınır?

Hemen AXS token satın almak için Binance borsasına kayıt olabilirsiniz. Binance kayıt olma işlemlerinde sorun yaşıyorsanız referanslı kayıt olma rehberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.