Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Kripto paralar inanılmaz derecede karmaşık olabilir, ancak temel terminolojiyi anlamak başlamak için iyi bir yerdir.

Kripto para dünyasında yeniyseniz, inanılmaz derecede karmaşık bilgi denizinde kaybolabilirsiniz. Bu yazımızda temel terimlerin ne olduğunu sizlere kısaca açıklayacağız.

Kripto Terimleri ve Anlamları

A

Addresses(adresler): Bir kripto para biriminin blok zincirinde nerede olduğunu tanımlayan benzersiz adrestir. Madeni paranın sahiplik verilerinin saklandığı ve işlem yapıldığında herhangi bir değişikliğin kaydedildiği yer burasıdır. Adresler kripto para birimleri arasında farklı görünür ancak genellikle 30 karakterden uzun bir dizidir.

Airdrop(havadan yardım): Bir kripto para biriminin insan popülasyonu aracılığıyla hızlandırılmış dağıtımını ifade eden bir pazarlama kampanyasıdır. Bir kripto para biriminin yaratıcısı, kullanımını ve popülaritesini artırmak için düşük dereceli tüccarlara veya mevcut topluluk üyelerine para sağladığında ortaya çıkabilir. Kripto parayla ilgili haberleri paylaşmak ve platforma yeni üye getirmek gibi basit görevler karşılığında ücretsiz olarak da verilebilirler.

Algorithm(algoritma): İstenen bir sonucu elde etmek için bilgisayar yazılımı tarafından kodlanan ve uygulanan matematiksel talimatlar.

All-time high(tüm zamanların en yüksek seviyesi): Şimdiye kadar bir kripto para birimi tarafından elde edilen en yüksek fiyat anlamına gelir. ATH olarak kısaltılır.

All-time low(Tüm zamanların en düşük seviyesi): Şimdiye kadar bir kripto para birimi tarafından elde edilen en düşük fiyat anlamına gelir. ATL olarak kısaltılır.

Altcoins(altcoinler): Tüm kripto para birimlerinin ilki ve en başarılısı olan Bitcoin dışındaki tüm paraları içeren bir kategoridir. 

Anti-money laundering(Kara para aklamanın önlenmesi): Suçluların kripto para birimleri aracılığıyla gerçek dünya parasına para aklamalarını önlemek için tasarlanmış uluslararası yasalar ve düzenlemelerdir. AML olarak kısaltılır.

Application-specific integrated circuit(Uygulamaya Özel Entegre Devre): Grafik kartına veya CPU’ya benzer bilgisayar donanımı, kripto para birimi madenciliği yapmak için tasarlanmıştır. ASIC’ler, hash sorunlarını verimli bir şekilde çözmek için özel olarak oluşturulmuştur.

Arbitrage(Arbitraj): İkisi arasındaki marj karlı ise, bir borsadan satın alma ve ardından başka bir borsaya satma eylemidir. Birden fazla borsa, herhangi bir bağlantıda aynı kripto para biriminde ticaret yapar ve bunu farklı oranlarda yapabilirler.

Atomic swap(atom takası): İnsanların bir tür kripto para birimini başka bir kripto para birimiyle, satın almaya veya satmaya gerek kalmadan, cari oranlarda doğrudan ve uygun maliyetli bir şekilde değiştirmesine izin vermenin bir yoludur.

B

Bag(Çanta): bir portföyde bulunan coin ve tokenları ifade etmektedir.

Bear, bearish(Ayı): Bir kripto para biriminin fiyatının negatif bir fiyat hareketi varsa bu duruma Ayı denir.

Bear Trap(Ayı tuzağı): Bu, bir kripto para biriminin fiyatını manipüle etmeyi amaçlayan bir grup tüccar tarafından oynanan bir numaradır. Ayı tuzağı, hepsi aynı anda kripto para birimini satan bu grup tarafından kurulur ve bu da piyasayı bir düşüş olduğunu düşündürerek blöf yapar. Sonuç olarak, diğer tüccarlar varlıklarını satarak fiyatı daha da düşürürler. Tuzağı kuranlar daha sonra daha düşük bir fiyata olan varlıklarını geri alırlar. Bu alımla genel fiyat daha sonra toparlanır ve kar elde etmelerini sağlar.

Bitcoin: İlk kripto para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında faaliyet gösteren bir kişi veya kişiler grubu tarafından oluşturulmuştur. Eşler arası, merkezi olmayan bir elektronik nakit sistemidir.

Block(Blok): Blok zinciri bloklardan oluşur. Her blok, blok dolana kadar yapılan tüm kripto para işlemlerinin tarihsel bir veritabanını tutar. Herhangi bir zamanda açılıp görüntülenebilen bir veri torbası gibi kalıcı bir kayıttır.

Block Height(Blok Yüksekliği): Blok zincirine bağlı blok sayısını ifade eder. Örneğin, Yükseklik 0, başlangıç ​​bloğu olarak da adlandırılan ilk blok olacaktır.

Block Reward(Blok Ödülü): Bir bloktaki hash’i (doğrulama) başarıyla hesaplayan madenci için bir teşvik biçimidir. Blok zincirindeki işlemlerin doğrulanması, süreçte yeni paralar üretir ve madenci bunların bir kısmı ile ödüllendirilir.

Blockchain(blok zinciri): Blok zinciri, belirli bir kripto para biriminde şimdiye kadar yapılmış tüm işlemlerin dijital bir defteridir. Bir kriptografik imza yoluyla birbirine zincirlenmiş bireysel bloklardan oluşur. Bir bloğun kapasitesine her ulaşıldığında, zincire yeni bir blok eklenir. Blok zinciri art arda kopyalanır ve dünyanın her yerindeki binlerce bilgisayara kaydedilir ve her zaman her kopyayla eşleşmesi gerekir. Tek bir yerde saklanan ana kopya olmadığından, merkezi olmayan olarak kabul edilir.

Bull/Bullish(Boğa): Bir kripto para biriminin fiyatının pozitif bir fiyat hareketi varsa bu duruma Boğa denir.

Burned(yanmış): Herhangi bir kripto para birimindeki bir dijital para harcanamaz hale getirildiyse, yakıldığı söylenir.

Buy Wall(Duvar Satın Al): Bir kripto para birimi belirli bir değere ulaştığında satın almak için büyük bir limit emri verildiğinde, bu bir satın alma duvarıdır. Bu, bir kripto para biriminin bu değerin altına düşmesini önleyebilir, çünkü sipariş yürütüldüğünde talep büyük olasılıkla arzı aşacaktır.

C

CAP(KAP): Piyasa kapitalizasyonunun kısaltmasıdır.

Central Ledger(Merkezi Defter): Tek bir kuruluş tüm finansal kayıtların kontrolüne sahip olduğunda, merkezi bir defter olarak kabul edilir. Bankalar böyle çalışır.

Chain Linking(Zincir Bağlama): Her kripto para biriminin tüm işlem kayıtlarını saklayan kendi dijital defteri vardır. Zincir bağlama, bir kripto para birimini diğerine aktarırsanız meydana gelen süreçtir. Bu, işlemin iki ayrı blok zincirine yerleştirilmesini gerektirir, bu nedenle hedefe ulaşmak için birbirine bağlanmaları gerekir.

Cipher(şifre): Bilgileri şifreleyen ve şifresini çözen algoritmaya verilen isimdir.

Circulating Supply(Dolaşan Tedarik): Halka açık alanda bulunan bir kripto para birimindeki toplam jeton sayısı, dolaşımdaki arz olarak kabul edilir. Bazı madeni paralar kilitlenebilir, rezerve edilebilir veya yakılabilir, bu nedenle halka açık ticaret için kullanılamaz.

Cold Storage(Soğuk depo): Kağıt cüzdan için kullanılan başka bir terimdir.

Confirmed(Onaylanmış): Bir işlem onaylandığında, ağ tarafından onaylandığı ve blok zincirine kalıcı olarak eklendiği anlamına gelir.

Consensus(Uzlaşma): Bir işlem yapıldığında, ağdaki tüm düğümler, bunun blok zincirinde geçerli olduğunu doğrular bir fikir birliğine sahiptir.

Consensus Process(fikir birliği süreci): Bir işlem yapıldığında bir fikir birliğine varılabilmesi için blok zinciri defterini korumaktan sorumlu olan düğümleri ifade eder.

Consortium Blockchain(konsorsiyum blok zinciri): Özel sektöre ait ve işletilen, ancak kamuya açık, şeffaf bir blok zinciridir.

Cryptocurrency(Kripto para): Şifrelenmiş, dijital bilgi olarak var olan bir para biçimi. Herhangi bir bankadan bağımsız olarak çalışan bir kripto para birimi, varlıklar arasında fon yaratma ve transferini düzenlemek için karmaşık matematik kullanır.

Cryptographic Hash Function(Kriptografik Hash Fonksiyonu): Bu süreç bir düğümde gerçekleşir ve bir girdinin, örneğin bir işlem blok zincirindeki yerini kaydeden sabit, şifreli bir alfasayısal diziye dönüştürülmesini içerir. Bu dönüşüm, her kripto para birimi için farklı olan bir karma algoritması tarafından kontrol edilir.

Cryptography(kriptografi): Bilgileri şifreleme ve şifre çözme işlemidir.

D

DAO(DAO): “Merkezi olmayan özerk organizasyon”un kısaltmasıdır.

dApp(dApp): “Merkezi olmayan uygulama”nın kısaltmasıdır.

Decentralized Application(Merkezi Olmayan Uygulama): Veri depolama için bir blok zinciri kullanan, bağımsız olarak çalışan, tek bir varlık tarafından kontrol edilmeyen veya işletilmeyen, açık kaynak kodlu ve kullanımı ücretler veya jetonlar ile teşvik edilen bir bilgisayar programıdır.

Decentralized Autonomous Organization(Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon): Doğrudan insan girdisi yerine bir uygulama (bilgisayar programı) tarafından çalıştırılan kuruluşları ifade eder. 

Decryption(şifre çözme): Şifrelenmiş metni tekrar düz metne çevirme.

Deflation(Deflasyon): Belirli bir kripto para birimine olan talep azaldığında, ekonomisinin fiyatını düşürür.

DeFi(DeFi): Merkezi olmayan finans anlamına gelir.

Depth Chart(Derinlik çizelgesi): Bu grafik, satın alma isteklerini ve satış isteklerini bir grafik üzerinde gösterir. Alım veya satım işleminize bir limit emri koyabileceğiniz için, derinlik tablosu piyasanın bir işlemi zamanında kabul etme olasılığının en yüksek olduğu geçiş noktasını gösterir. 

Deterministic Wallet(Deterministik Cüzdan): Bu cüzdan türü, bir tohumdan birden fazla anahtar üretilerek oluşturulur. Bu cüzdanı kaybederseniz, cüzdan anahtarınız tohumdan kurtarılabilir. Ayrıca, işlem yaptığınızda, her seferinde yeni anahtarlar üretmek yerine, tohumdan varyasyonları kullanırsınız, bu da onu daha kolay aktarılabilir ve saklamayı kolaylaştırır.

Digital Commodity(dijital emtia): Elektronik olarak aktarılan ve belirli bir değeri olan maddi olmayan, elde edilmesi zor bir varlıktır.

Digital Currency(Dijital Para Birimi): Dijital emtia için başka bir terimdir.

Digital Signature(Elektronik imza): Elektronik olarak iletilen bir belgenin gerçek olduğunu doğrulamak için kullanılır. Genellikle bir ortak anahtar şifrelemesi tarafından oluşturulan bir kod olarak görünürler.

Distributed Ledger(Dağıtılmış Defter): Herhangi bir girişe birden fazla tarafça erişilip kontrol edilebilmesi için birden çok yerde saklanan bir defter. Kripto para biriminde bu, hepsi aynı anda kontrol edilen ağdaki birden fazla düğümde tutulan blok zincirini ifade eder.

Double Spend(Çift Harcama): Bu, birisi aynı anda iki farklı cüzdan veya konuma bir kripto para birimi göndermeye çalıştığında ortaya çıkar.

Dump(Çöplük): Kripto para biriminizin tamamını (veya çoğunu) satmayı tanımlamak için kullanılan terim.

Dumping(Damping): Bir çok insan aynı anda bir kripto para biriminin fiyatında keskin bir aşağı yönlü harekete neden olduğunda oluşur.

Dust Transaction(Toz İşlemi): Bazen insanlar kasıtlı olarak inanılmaz derecede küçük işlemlerle ağı yavaşlatmaya çalışacaklardır. Bu küçük miktarlara toz işlemi denir.

DYOR(DYOR): “Kendi araştırmanı yap”ın kısaltmasıdır.

E

Encryption(şifreleme): Bir şifre kullanarak düz metni anlaşılmaz metne dönüştürmedir.

ERC(ERC): “Yorumlar için Ethereum talebi” anlamına gelir ve Ethereum sisteminde önerilen iyileştirmelerin bir özetidir.

ERC-20(ERC-20): Her Ethereum belirtecinin uyduğu standarttır. İşlemlerin tahmin edilebilir olması için her bir belirtecin nasıl davranacağını tanımlar. Diğer kripto para birimleri de bu süreçte Ethereum ağında bindirme yaparak ERC-20 standardını kullanır.

Escrow(Alıkoyma): Bir işlem sırasında fonları tutmak için bir aracı kullanıldığında, bu fonlar emanette tutulur. Bu genellikle gönderen ve alan arasında üçüncü bir taraftır.

Ethereum(Ethereum): Piyasa değerine göre dünyanın en büyük üç kripto para biriminden biridir. Açık kaynak olmasına ve blok zincir teknolojisine dayalı olmasına rağmen, Bitcoin’den iki temel yönden farklıdır: geliştiricilerin dApp’ler oluşturmasına ve ayrıca akıllı sözleşmeler yazmasına olanak tanır.

Ethereum Virtual Machine(Ethereum Sanal Makinesi): Bulutta etkin bir şekilde oturan, Turing’i tamamlayan ve blok zinciri onayları sırasında ağdaki tüm düğümler tarafından kullanılan sanal bir makinedir. 

EVM(EVM): Ethereum Sanal Makinesi anlamına gelir.

Exchange(Değiş tokuş): Kripto para birimlerinin birbirleriyle, itibari para birimleriyle ve kuruluşlar arasında değiş tokuş edildiği platformdur. Borsalar, etkinleştirdikleri para birimi dönüştürmelerinde ve ücret yapılarında büyük farklılıklar gösterebilir.

F

FA(FA): “Temel analiz”in kısaltmasıdır.

Faucet(Musluk): Onlarla bağlantı kurmanız için size ücretsiz kripto para birimi vermeyi teklif eden bir web sitesi bulursanız, buna musluk denir. Bunların çoğu dolandırıcılıktır.

Fiat(Fiat): ABD doları, İngiliz sterlini, Euro ve Türk lirası gibi hükümetler tarafından yasal ödeme aracı olarak tanınan parayı ifade eder.

FOMO(FOMO): “Kaybetme korkusu”nun kısaltmasıdır.

Fork(Çatal): Bir blok zincirinin yeni bir sürümü oluşturulduğunda, iki blok zincirinin yan yana çalışmasına neden olur, buna çatal denir. Tek bir blok zinciri ikiye bölündüğünde, ikisi de aynı ağ üzerinde çalışır. 

Frictionless(Sürtünmesiz): İşlem maliyeti ve ticarette herhangi bir kısıtlama yoksa, sistem sürtünmesiz olarak kabul edilir.

FUD(FUD): “Korku, belirsizlik ve şüphe”nin kısaltmasıdır.

Full Node(Tam Düğüm): Bazı düğümler, kurallarını tamamen uygulamak için bir blok zincirinin tüm geçmişini indirir. Kuralları tam olarak uyguladıklarından, tam bir düğüm olarak kabul edilirler.

Fundamental Analysis(Temel Analiz): Benzer ekonomik ve finansal faktörlere bakarak ve yaratıcıların altında yatan nedenleri ve piyasa görüşünü araştırarak bir madeni paraya değer katabileceğiniz bir yöntemdir.

Futures Contract(Vadeli işlem sözleşmesi): Bu, kripto para biriminin değeri belirli bir fiyata ulaştığında bir işlemi gerçekleştirmek için iki kuruluş arasında önceden onaylanmış bir sözleşmedir. 

G

Gas(Gaz): Gaz, Ethereum ağındaki bir işleme verilen ve onu tamamlamak için gereken hesaplama gücüyle ilgili bir ölçümdür. Bu ölçüm, bu işlemi gerçekleştiren madencilere sunulan ücretle ilgilidir. Diğer operasyonların 3 ila 10 gaz gibi küçük bir maliyeti vardır, ancak tam bir işlemin maliyeti 21.000 gazdır.

Gas Limit(Gaz Sınırı): Kullanıcılar Ethereum ağında bir işlem yaptıklarında, o işlem için ücret olarak en fazla ödemeye razı oldukları gaz limitini belirlerler. İşlem teklif edilenden daha fazla gaza mal olacaksa, işlem gerçekleşmez. 

Gas Price(Gaz Fiyatı): Ethereum ağındaki bir işlem için ödemeye hazır olduğunuz miktardır. Madencilerin işleminizi hızlı bir şekilde işlemesini istiyorsanız, daha yüksek bir fiyat teklif etmelisiniz. 

Genesis Block(Genesis Blok): Bir blok zincirinin ilk veya ilk birkaç bloğudur.

Group Mining(Grup Madenciliği): Bir maden havuzunu tanımlamak için kullanılan başka bir terimdir.

Gwei(Gwei): Gaz maliyetinin tanımlanmasında kullanılan değerdir.

H

Halving(yarıya indirmek): Madenciler, bitcoin blok zincirindeki işlemleri her onayladıklarında, bitcoin kazanırlar. Blok zincirindeki her blok işlemlerle dolduğunda, belirli bir miktar bitcoin pazara girer. Bununla birlikte, şimdiye kadar yaratılacak bitcoin sayısı sonlu, 21 milyonda kilitlendi. Bu sınırın korunmasını sağlamak için, madencilerin bir bloğu doldurmak için kazandıkları bitcoin miktarı, o bloğun tamamlanmasıyla yarıya indirilir. Buna yarılanma denir. 2140 yılına kadar, 21 milyon bitcoin’in tamamı dolaşımda olacak.

Hard Cap(Sert Kapak): Bir ICO sırasında, içerik oluşturucu bir sabit sınır belirleyebilir. Bu, artırmayı planladığı maksimum miktardır ve bu nedenle bu rakamda madeni para teklif etmeyi bırakacaktır.

Hard Fork(Sert Çatal): Daha önce geçersiz olarak etiketlenen işlemleri geçerli hale getiren ve bunun tersini yapan blok zincirindeki bir çataldır. 

Hardware Wallet(Donanım Cüzdanı): Şifreli biçimde kripto para birimini depolayan, USB çubuğuna benzer fiziksel bir cihazdır. Kripto para birimini tutmanın en güvenli yolu olarak kabul edilir.

Hash(Doğramak): Kriptografik hash fonksiyonunun kısaltmasıdırç

Hash Rate(Hash Oranı): Bilgisayarınızın saniyede kaç hash üretebileceğini gösteren performans ölçümüdür. 

Hashing Power(Hashing Gücü): Üretilen saniyedeki karmalara bağlı olarak kH/s, MH/s, GH/s, TH/s, PH/s veya EH/s cinsinden ölçülen bir bilgisayarın karma hızıdır.

HODL(HODL): “Sevgili yaşam için bekle”nin kısaltmasıdır.

I

ICO(ICO): “İlk madeni para teklifi”nin kısaltmasıdır.

Initial Coin Offering(İlk Para Teklifi): Fon toplamak için, bir kripto para biriminin yaratıcısı, satın almak için ilk madeni para grubunu koyacaktır. Bu bir ilk madeni para teklifidir. ICO olarak kısaltılır.

K

KYC(KYC): Bir finans kuruluşunun AML yasaları uyarınca bir müşterinin kimliğini doğrulama yükümlülüğüne atıfta bulunan “müşterinizi tanıyın”ın kısaltmasıdır.

L

LAMBO(LAMBO): Lamborghini’nin kısaltması, birileri hızla zenginleşiyorsa kendilerine bu şekilde atıfta bulunabilir. 

Ledger(defter): Mali işlemlerin kaydı. Defter değiştirilemez, sadece yeni işlemlerle eklenebilir.

Leverage(Kaldıraç): Marj ticareti sırasında bir borsada bir komisyoncu tarafından sunulan bir tür kredi (aşağıya bakınız).

Lightning Network(Yıldırım Ağı): Düşük gecikmeli, anında ödemelere odaklanan kripto para birimi mikro ödemeleri için eşler arası bir sistemdir.

Limit Order/Limit Buy/Limit Sell(Limitli Emir/Limitli Alış/Limitli Satış): Bir kripto para biriminin belirli bir fiyattan satıldığı veya satın alındığı bir kural belirlerseniz, bir limit emri belirlersiniz. Tüccarlar alım veya satım emri verdiğinde, sistem bu limit emirlerini arar.

Liquidity(Likidite): Bir kripto para biriminin likiditesi, genel piyasa fiyatını etkilemeden ne kadar kolay alınıp satılabileceği ile tanımlanır.

Locktime(kilit zamanı): Bir işlem talebi, blok zincirinde belirli bir zamana veya belirli bir bloğa işlenebileceği zaman geciktiren bir kuralla gelirse, buna kilitlenme süresi denir.

Long(Uzun): Büyük miktarda kripto para almayı ve değer kazanacağı beklentisiyle stoklamayı düşündüğünüzde, uzun gidiyorsunuz demektir.

M

MACD(MACD): “Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı”nın kısaltmasıdır.

Margin Bear Position(Marj Ayı Pozisyonu): “Kısa” gidiyorsanız, aldığınız pozisyon budur.

Margin Bull Position(Marj Boğa Pozisyonu): “Uzun” gidiyorsanız, aldığınız pozisyon budur.

Market Capitalization(Piyasa kapitalizasyonu): Bu, arzdaki toplam madeni para sayısının fiyatla çarpımı olarak tanımlanır. Cap = arz x fiyat.

Margin Trading(Marj ticareti): Ticaretlerinin yoğunluğunu artırmak için mevcut madeni paralarını riske attıkları deneyimli tüccarlar tarafından kullanılan riskli bir stratejidir. Bu, bir borsa tarafından sağlanan kaldıracı kullanarak karşılayabileceklerinden daha fazlasını satın almalarını sağlar.

Market Order(Market siparişi): Bir limit emrinin aksine, bir piyasa emri, alım veya satım için belirli bir fiyata kadar beklemez; işlem emrinin verildiği anda fiyatın olduğu yerde işlem görür.

MCAP(MCAP): “Piyasa kapitalizasyonu”nun kısaltmasıdır.

Metaverse(Meta evren): Metaverse, paylaşılan bir sanal gerçeklik dünyasıdır.

Mining(madencilik): Bir blok zincirindeki işlemleri doğrulama sürecine verilen terim, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde. Şifreleme zorluklarını çözme sürecinde, bilgisayar gücünü bağışlayan kişiye kripto para biriminin yeni kısımları verilir.

Mining Contract(Maden Sözleşmesi): Madencilik donanımına, madencilik donanımının hash gücünü belirli bir süre için kiraladığınız bir yatırım. Kiracı, donanımı veya onu çalıştırmak için gereken bakım ve elektriği ödemez.

Mining Pool(Maden Havuzu): Birkaç madenci, blok zincirinde yeni bir blok başlatmak için gereken işlemleri tamamlamaya yardımcı olmak için bilgi işlem güçlerini birleştirirse, bir madencilik havuzundadırlar. Ödüller, katkıda bulundukları güç miktarına göre madencilik havuzundakiler arasında orantılı olarak dağıtılır. 

Money Services Business(Para Hizmetleri İşletmesi): Para aktaran veya dönüştüren bir kuruluşu temsil etmek için kullanılan yasal bir terimdir.

Moon(Ay): Yukarı doğru büyük bir fiyat hareketini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Moving Average Convergence Divergence(Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı): Bir kripto para biriminin değerinin teknik analizinin bir parçası olan, geleceği tahmin etmek ve denemek için fiyat değişiminin momentumunu izler.

MSB(MSB): “Para hizmetleri işi”nin kısaltmasıdır.

Multipool Mining(Çoklu Havuz Madenciliği): Bir madenci, o anda ağın sağladığı karlılığa bağlı olarak bir kripto para birimi blok zincirinden diğerine geçerse, çoklu havuz madenciliği yapıyor demektir.

Multi-Signature(Çoklu İmza): Bir işlemin gerçekleşmesi için birden fazla kullanıcının benzersiz kodunu sağlaması gerekiyorsa, bu çoklu imzadır. Bu sistem, hesabın oluşturulması sırasında kurulur ve hırsızlığa karşı daha az duyarlı olduğu düşünülür.

N

Network(Ağ): Bir ağ, herhangi bir zamanda bir blok zincirinin çalışmasına yardımcı olmayı taahhüt eden tüm düğümleri ifade eder.

Node(düğüm): Bir blok zincirinin ağına bağlı herhangi bir bilgisayara düğüm denir.

Nonce(Nonce): Bir madenci bir işlemi hash ettiğinde, nonce adı verilen rastgele bir sayı üretilir. Bu numaranın seçildiği parametreler, işlemin zorluğuna göre değişir.

O

One Cancels the Other Order(Biri Diğer Siparişi İptal Eder): Kripto para birimi için iki emir aynı anda bir kuralla birlikte verildiğinde, biri kabul edilirse diğeri iptal edilir.

Oracles(Oracle’lar): Bir blok zincirinde depolanan akıllı sözleşmeler ağ içinde takılıp kalıyor. Bunlara ancak kahin adı verilen bir program aracılığıyla dış dünya tarafından ulaşılabilir. Oracle, verileri akıllı sözleşmeye ve dış dünyaya gerektiği gibi gönderir. Oracle’lar en yaygın olarak Ethereum ağında bulunur.

Overbought(aşırı alım): Bir kripto para biriminde çok sayıda alım yapıldıysa, fiyatı uzun bir süre artacaktır. Bu noktada aşırı alım olarak değerlendiriliyor ve bir satış dönemi bekleniyor.

Oversold(aşırı satım): Bir kripto para birimi, yukarı doğru hareket etmeden satılmak için önemli bir zaman harcamışsa, aşırı satılmış olarak kabul edilir. Bu durumda, geri dönüp dönmeyeceği konusunda endişeler olacaktır.

P

Paper Wallet(Kağıt Cüzdan): Cüzdan kodunuzu (özel anahtarınız) fiziksel bir belgede saklamak onu kağıt cüzdan yapar. 

P2P(P2P): “Peer to peer”ın kısaltmasıdır.

Peer to Peer(Eşler arası): Eşler arası bağlantıda, iki veya daha fazla bilgisayar, aracı olarak kullanılan merkezi bir üçüncü taraf olmadan birbiriyle ağ kurar.

Pre-Sale(Ön Satış): Özel yatırımcıların veya topluluk üyelerinin kripto para birimini satın alabildiği bir ICO’nun halka açılmasından önceki bir dönemdir.

Private Key(Özel anahtar): Cüzdanınıza erişmek için kullanılan bir dizi sayı ve harftir. Cüzdanınız bir açık anahtarla temsil edilirken, özel anahtar, korumanız gereken paroladır. Dijital imzanız olarak işlev gördüğü için kripto para birimlerini satarken veya çekerken özel anahtarınıza ihtiyacınız vardır.

Proof of Authority (Yetki Kanıtı): Sahibine blokları özel bir blok zincirinde oluşturma hakkı veren özel bir anahtar. Tek bir varlık veya belirli sayıda varlık tarafından tutulabilir. Bu, iş kanıtı modeline bir alternatiftir, çünkü bir işlemi onaylamak için birden fazla rastgele düğüm almak yerine, bir grup belirli düğüme onaylama yetkisi verilir. Bu çok daha hızlı bir yöntemdir.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı): İş kanıtına başka bir alternatif olan bu kanıt, madencilere, o madencinin kripto para birimine yaptığı yatırımda hesaplama güçlerini ağa sağladıkları için verilen ödülü kapsıyor. Yani bir madenci üç jeton tutarsa, yalnızca üç jeton kazanabilir. Sistem, madencileri ödüllerini alternatif bir kripto para birimine dönüştürmek yerine belirli bir blok zincirine bağlı kalmaya teşvik ediyor.

Proof of Work (İş Kanıtı): Madenciler, bir kripto para birimi madenciliği için ödül almak için bilgisayarlarının bir işlemi onaylamak için çaba sarf ettiğini göstermelidir. Bir bloğun başarılı bir şekilde özetlenmesinden önce bu çabayı gerektiren bir işlemin özetlenmesi sürecine bir değişken eklenir. Karma bir bloğa sahip olmak, madencinin çalıştığını ve bir ödülü hak ettiğini kanıtlar dolayısıyla çalışma kanıtıdır.

Protocols(protokoller): Verilerin bir ağda nasıl değiş tokuş edildiğini tanımlayan kurallar dizisidir.

Public blockchain(Genel blok zinciri): Herkesin bilgisayarındaki tam bir düğüm aracılığıyla erişebileceği bir blok zinciridir.

Public Key(Genel anahtar): Bu, uzun bir sayı ve harf dizisi olarak görünen benzersiz cüzdan adresinizdir. Kripto para almak için kullanılır.

Pump(Pompa): Bu, genellikle bir kripto para birimine büyük miktarda para yatıran balinalar tarafından yönlendirilen yukarı yönlü bir fiyat hareketini ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Pump and Dump(Pompa ve Boşaltma): Fiyatını artırmak ve başkalarını yatırım yapmaya teşvik etmek için bir çok kripto para birimi satın alma ve ardından uygun bir marj olduğunda lotu satma şeklindeki hoşnutsuz uygulamadır.

REKT(REKT): Ticarette kötü bir kaybı tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Relative Strength Index(Göreceli Güç Endeksi): Zaman içinde fiyat değişiminin momentumunu belirlediğiniz bir tür teknik analizdir

Ring Signature(Yüzük İmzası): Halka imzası, kullanıcı için anonimliği koruyan bir tür şifreleme işlemidir. 

RSI(RSI): “Göreceli Güç Endeksi”nin kısaltmasıdır.

S

SATS(SAT’lar): Bu, 0.00000001 BTC olan en küçük bitcoin birimidir. SATS adı, Bitcoin yaratıcısı tarafından kullanılan sahte isim olan Satoshi Nakamoto’nun kısaltmasıdır.

Scrypt(şifre): Bir anahtarı, hash için ciddi miktarda RAM gerektirecek şekilde şifreleyen bir algoritmadır. Sistem, bilgisayar korsanları için saldırmayı zorlaştırıyor. 

Seed(Tohum): Cüzdan kimliğinizi oluşturduğunuz başlangıç ​​noktasıdır. Genellikle, bir tohum, cüzdan kimliğinizi kaybederseniz yeniden oluşturmak için kullanılabilecek bir cümle veya bir dizi kelimedir. 

Segregated Witness(Ayrılmış Tanık): Sayısal imza verilerini işlem verilerinden ayırma işlemleri. Bu, blok zincirindeki bir bloğa daha fazla işlemin sığmasını sağlayarak işlem hızlarını artırır.

Selfish Mining(bencil madencilik): Bir madenci blok zincirinde yeni bir blok bulur veya oluşturur ve ardından bu bilgiyi ağla paylaşmazsa, bencil madenciliğe katılır. 

Sell Wall(satış duvarı): Bir kripto para birimi belirli bir değere ulaştığında satmak için büyük bir limit emri verildiğinde, bu bir satış duvarıdır. Bu, bir kripto para biriminin bu değerin üzerine çıkmasını önleyebilir, çünkü sipariş yürütüldüğünde arz büyük olasılıkla talebi aşacaktır.

SHA-256(SHA-256): Bitcoin tarafından kullanılan şifreleme karma işlevinin adıdır. Daha sonra bir dizi altcoin tarafından da kullanıldı.

Sharding(parçalama): Parçalama, tüm blok zinciri geçmişini bölmenin bir yoludur, böylece her tam düğümün tam kopyasına ihtiyacı olmaz. Blok zincirleri için bir ölçeklendirme çözümü olarak kabul edilir, çünkü büyüdükçe, her düğümün tam blok zincirini taşıması gerekiyorsa ağ performansını yavaşlatmaya başlar.

Shit Coin(şaka parası): Olumlu bir geleceğe sahip olması beklenmeyen bir kripto para birimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Short(Kısa): Açığa satış olarak da bilinen bu, tüccarların sahip olmadıkları bir varlığı sattığı bir kavramdır. 

Smart Contracts(Akıllı Sözleşmeler): Bir sözleşme geleneksel hukuk dilinin aksine bilgisayar koduyla yazıldığında akıllı sözleşme olarak kabul edilir. Bu programlanmış sözleşme, belirtilen koşullar altında otomatik olarak yürütülecek şekilde ayarlanmıştır. Blok zincirinde bir akıllı sözleşme olduğunda, her iki taraf da anlaşmayı kabul etmeden önce programlamasını kontrol edebilir ve ardından değiştirilemeyeceğinden emin olarak işini yapmasına izin verebilir. İki tarafın birbirine güvenmeye ve herhangi bir üçüncü tarafı dahil etmeye gerek duymadan karmaşık şartları kabul etmesini sağlar. Bu işlevsellik, Ethereum blok zincirinin tanımlayıcı özelliğidir.

Soft Fork(yumuşak çatal): Önceden geçerli işlemlerin geçersiz hale geldiği bir blok zinciri protokolündeki bir çataldır.

Software Wallet(Yazılım Cüzdanı): Bir kişinin özel anahtarının bir bilgisayardaki yazılım dosyalarında saklandığı yaygın bir cüzdan biçimidir. Bu, bir borsa ile ilişkili olmayan çevrimiçi bir cüzdan için kaydolursanız kullanacağınız sistemdir.

Solidity(sağlamlık): JavaScript’e benzer, ancak akıllı sözleşmeler geliştirmeye odaklanan bir programlama dilidir. Ethereum ağını çalıştıran Ethereum Sanal Makinesi tarafından kullanılan bayt kodu olarak dışa aktarılır.

T

TA(TA): “Teknik analiz”in kısaltmasıdır.

Technical Analysis(Teknik Analiz): Geleceğini tahmin etme umuduyla bir kripto para birimindeki geçmiş verilere bakmak için bir ticaret aracı kullanmaktır.

Test Net(Test Ağı): Bir kripto para yaratıcısı, blok zincirinin yeni bir versiyonunu test ederken, bunu bir test ağında yapar. Bu, blok zincirinin ikinci bir versiyonu gibi çalışır ancak birincil, aktif blok zinciri ile ilişkili değeri etkilemez.

Timestamp(zaman damgası): Bir işlemin şifrelendiği ve o işlemde derlenen verilerin var olduğunun kanıtı olarak kabul edildiği andır.

Token(Jeton): Bir kripto para biriminin madeni parası jetondur. Etkili olarak, sahip olunabilen, alınabilen ve satılabilen her bir kesri tanımlayan dijital koddur.

TOR(TOR): “Referans şartları”nın kısaltmasıdır.

Transaction Fee(İşlem ücreti): Genellikle blok zincirindeki bir işlemin başarıyla onaylanmasında yer alan madencilere verilen çok küçük ücretlerdir. Bu ücret, bir işlemin içerdiği zorluğa ve o andaki genel ağ özelliklerine bağlı olarak değişebilir. 

U

Unconfirmed(onaylanmadı): Bir işlem önerildiğinde, ağ, aynı madeni parayı içeren bekleyen başka bir işlem olmadığından emin olmak için blok zincirini inceleyene kadar onaylanmaz. 

Unspent Transaction Output(Harcanmamış İşlem Çıktısı): Bu, bir varlığa gönderilen ancak başka bir yere gönderilmeyen kripto para birimi miktarını ifade eder. Bu miktarlar harcanmamış olarak kabul edilir ve blok zincirinde depolanan verilerdir.

UTXO(UTXO): “Harcanmamış işlem çıktısı”nın kısaltmasıdır.

V

Volatility(oynaklık): Bir varlığın fiyatındaki dalgalanma, oynaklığı ile ölçülür. Dramatik fiyat değişimleri hızlı bir şekilde gerçekleşebildiğinden, kripto para birimi fiyatları diğer varlıklara kıyasla oldukça değişkendir.

W

Wallet(Cüzdan): Bir cüzdan, blok zincirindeki “adresini” temsil eden benzersiz bir kodla tanımlanır. M-cüzdan adresi herkese açıktır, ancak içinde bakiyenin ve bakiyenin kendisinin sahipliğini belirleyen bir dizi özel anahtar bulunur. Yazılım, donanım, kağıt veya diğer formlarda bulunabilir.

Whale(Balina): Piyasayı manipüle etmek için yeterli fona sahip son derece zengin yatırımcıları veya tüccarları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Whitelist(beyaz liste): Bir ICO’dan önce, ilgili taraflar katılımlarını ve satış öncesi koşullar altında satın alma ve hatta satın alma niyetlerini kaydedebilir/kaydetebilirler. Bu tarafların listesine beyaz liste adı verilir.

White Paper(Beyaz kağıt): Tatmin edici teknik bilgiler sunmak, madalyonun amacını açıklamak ve nasıl başarılı olmayı planladığına dair bir yol haritası belirlemek için tasarlanmış bir kripto para biriminin ayrıntılı açıklaması. Yatırımcıları bir ICO’dan önce iyi bir seçim olduğuna ikna etmek için tasarlanmıştır.

Z

Zero Confirmation Transaction(Sıfır Onay İşlemi): Onaylanmamış bir işlem için alternatif ifadedir.