Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son yıllarda kripto fiyatlarının ne kadar arttığı göz önüne alındığında, kripto heyecan verici bir yatırımdır. Ancak yeni başlayanlar için bu yatırım kısa sürede hüsran ile sonuçlanabilir. Özellikle yeni yatırımcıların sıklıkla yaptığı bazı hataları değerlendiren fırsatçıların sayısı her geçen gün artıyor.

Bu kullanışlı kılavuz ile herhangi bir yeni başlayan, yaygın kripto para birimi hatalarından nasıl kaçınılacağını öğrenebilir. Kripto yatırımı yapmanın temel adımları:

1. Bir Stratejiniz Olsun

İnternette belirli belirsiz bir çok kaynak bulunuyor. Gerçek kripto para önerilerini dolandırıcılıklardan ayırmak kolay değil; paranızı almak için bekleyen bir sürü dolandırıcı olduğunu unutmayın.

Kripto yatırım dolandırıcılığı raporlarına göre 2021’in tamamında dolandırıcılıklar %35 arttı ve kurban başına ortalama kayıp 25.000 dolar seviyesine ulaştı.

Bu nedenle, bir kripto para birimi hakkında çok fazla farklı bilgi ile karşı karşıya kaldığınızda, bu duruma temkinli yaklaşın.

Projeye eleştirel bakmaya çalışın. Kaç kullanıcısı var? Hangi sorunu çözüyor? Sektörle herhangi bir bağlantısı var mı? Dünyayı vaat eden ancak somut bir şey teslim etmeyen kripto paralardan kaçının.

2. Riski Yönetin

Kripto ticareti ipuçları sunan bazı kişiler, sizin için en iyi çıkarları düşünmeyebilir. Bu yüzden başkalarıyla aynı hataları yaparak canınızı sıkmayın.

Belirli bir dijital para birimine ne kadar yatırım yapacağınıza ilişkin sınırlar belirleyin ve kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla parayla ticaret yapmayın.

Kripto para ticareti yüksek riskli bir iştir ve kazanandan çok kaybeden yatırımcı vardır.

3. Kripto Portföyünüzü Çeşitlendirin

Tek bir kripto para birimine çok fazla yatırım yapmak genelde para kazandırmaz. Paranızı projesine güvendiğiniz farklı kripto paralar arasında dağıtın.

Kripto paraların piyasa fiyatları oldukça değişken olduğundan, yatırımlarınızdan birinin değerinin aşırı düşmesi durumunda zarar oranınızı azalacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce kripto para var, sadece araştırmanızı iyi yapın.

4. Uzun Vadeli Düşünün

Fiyatlar günden güne oldukça dramatik bir şekilde yükselebilir ve düşebilir. Yeni başlayanlar, fiyatlar düşük olduğunda genellikle panik satışı yaparlar. Genellikler kısa süre sonra zarar ile sonuçlanan bu satış işleminden pişman olurlar.

Kripto para birimleri ortadan kalkmayacaktır. Paranızı aylarca veya yıllarca piyasada bırakmak size en iyi ödülleri sunabilir.

5. İşlemlerinde Stop-Limit Kullanın

Uzun vadeli bir planınız yoksa ve elinizdeki miktarı koruyarak devam etmek istiyorsanız satın alma işlemleri sonrasında mutlaka bir Stop-Limit belirleyin.

Bu, size belirli bir düşüş esnasında zarar kes noktası belirleyecek ve zararın en doğru yerde kesilmesi sağlanacaktır.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

En Çok Yapılan Kripto Hataları

Kripto para sektörü hızla büyümeye devam ederken kolay para kazanma yöntemi olarak görülmesi yapılan hataları arttırıyor. Kripto hataları şaşırtıcı derecede yaygındır ve aşağıda bazılarını listeliyoruz.

1. Fiyat düşük diye kripto satın almak

Düşük fiyatlar her zaman iyi bir fırsat anlamına gelmez. Bazen fiyatlar önemli bir nedenden dolayı düşüktür! Düşen kullanıcı oranlarına sahip kripto para birimlerine dikkat etmelisiniz. Yatırımcıların hızla bir kripto para biriminden çekilmesi normal değildir.

Çoğu zaman, geliştiriciler bir projeden ayrılır ve düzgün bir şekilde güncellenmeyi durdurarak kripto para birimini güvensiz hale getirir. 

2. Dolandırıcılık tuzağına düşmek

Dolandırıcılar bazen bir “yatırım fırsatı” ile e-posta veya metin yoluyla mağdurlarla iletişim kurar. Kripto para birimlerini belirli bir dijital cüzdana gönderirlerse, yatırımcılara Bitcoin’e yatırdıkları miktarı iki veya üç katına çıkarma sözü veriyorlar.

Bedava para tekliflerine her zaman büyük bir şüpheyle bakılmalıdır.

3. Sahte kripto para yatırımları

Sahte paralara yatırım yaptığınızda, suçlular kimliğinizi ve genellikle zor kazanılmış paranızı çalabilir. Bunu kimlik avı yoluyla yaparlar sizi bilgisayarınıza casus yazılım yükleyen e-postalardaki bağlantılara tıklamaya ikna ederler.

Herhangi bir kripto para platformunda listelenmemiş, güvenlik denetimleri yapılmamış ve projesi tutarsız olan kripto para birimlerine şüphe ile yaklaşın.

4. Kriptoyu kolay para olarak düşünmek

Hisse senetleri, gümüş ve altın gibi emtialar veya kripto para birimi gibi her türlü finansal varlığın ticaretini yaparak para kazanmanın kolay bir yanı yoktur. Hatta kripto para birimleri diğerlerine göre çok daha fazla dikkat etmeniz gereken bir alandır.

Farklı olduğunu söyleyen herkes muhtemelen sizi kripto hataları yapmanız için kandırmaya çalışıyordur.

5. Kripto anahtar kelimenizi unutmak

Kriptolarınızı çevrimdışı olarak saklamak için bir donanım cüzdanınız varsa, anahtar kelimenizi unutmak, bir banka kasasının anahtarlarını kaybetmek gibidir.

Anahtar kelimeniz olmadan, kriptolarınız geri alınamaz!

Umarım yazımız sizin için yararlı olmuştur. Kripto para incelemeleri ve yeni faydalı yayınlar için sitemizi takip edebilirsiniz.