Kripto Para Satın Alma Rehberi | Kripto Para Yatırımı

Kripto Para Satın Alma Rehberi | Kripto Para Yatırımı

Son yıllarda kripto para fiyatlarının ne kadar arttığı göz önüne alındığında, kripto heyecan verici bir yatırımdır. Ancak yeni başladığınızda satın alma süreci kafa karıştırıcı görünebilir ve nasıl başlayacağınızdan emin olamayabilirsiniz.

Potansiyel kripto yatırımcılarını yatırımdan geri çeken ve durduran ana sorunlardan biri de budur. Geçtiğimiz yıl yapılan bir kripto anketinde ankete katılanların %25’i kripto para satın almanın en büyük zorluğunun nereden başlayacaklarını bilmemeleri olduğunu söyledi.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir. Birkaç adımı takip ederek ilk kripto alımınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

1. Kripto Satın Almak İçin Platform Seçimi

Kripto satın alabileceğiniz birkaç farklı platform türü vardır. En popüler seçenekler kripto borsalarıdır. Onlar hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, sizin için doğru olanı seçebilirsiniz.

Rehberimizde dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance borsasında kripto para alma işlemlerini size anlatacağız. Genel olarak diğer platformlarda kripto para alma işlemleri %90 oranında benzerlik göstermektedir.

2. Kripto Para Platformunda Hesap Oluşturun

Kripto satın alabileceğiniz yerleri kontrol ettikten sonraki adım, beğendiğinizi seçip bir hesap oluşturmaktır. Kripto para platformlarını değerlendirirken bir çok unsuru göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin, yüksek miktarda yatırım yapacaksanız güvenilirlik sizin için en ön planda olmalıdır. Token çeşitliliğine önem veriyorsanız daha fazla kripto para listeleyen bir platform seçebilirsiniz.

Makalenin yazıldığı esnada Binance borsası CoinmarketCup verilerine (10 üzerinden 9.9 puan) göre dünya genelinde hacim, güvenilirlik, kullanıcı yorumları ve kullanım kolaylığı açısından birinci sıradadır. Binance, 30 milyar doları aşan günlük işlem hacmi ve 397 adet kripto para çeşidi ile ön plana çıkıyor.

Binance hızlı kayıt işlemleri için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Komisyon indirimli kod sayesinde alım satım işlemlerinde çok daha az komisyon ödersiniz.

3. Kripto Para Platformuna Para Aktarma

Kripto para satın alma işlemine geçmeden önce borsaya para aktarılması gerekmektedir.

Nasıl ödeme yapacağınıza karar vermeden önce, kabul edilen ödeme yöntemlerini ve ücretlerini inceleyin. En uygun ödeme yöntemini seçerek kripto alım satım ücretlerinden tasarruf edebilirsiniz. Genel bir kural olarak, banka hesabı transferleri genellikle kripto alımları için en düşük ücretlere sahiptir.

Yazımızda Binance borsasını model aldığımızdan bir önceki platform seçiminde Binance kayıt işlemini tamamlamıştık. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra Binance para yatırma rehberimizi kullanarak banka hesabınızdan platforma hızlıca para yatırabilirsiniz.

4. İlk Kripto Para Satın Alımınızı Yapın

Hesabınız hazır olduğunda, son adım satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Hangi kripto para birimini ve ne kadar istediğinize karar verin ve ardından bir ödeme yöntemi seçin.

Kripto para satın almadan önce token inceleme makalelerini okumanızı, seçtiğiniz platformdaki kripto para birimlerini detaylı olarak araştırmanızı ve satın alma kararını kendiniz vermenizi tavsiye ederiz. Gerçek kripto para önerilerini dolandırıcılıklardan ayırmak kolay değil; paranızı almak için bekleyen bir sürü dolandırıcı olduğunu belirtmek isteriz.

Kripto para seçini yaptıktan sonra satın alma işlemine geçebiliriz. Yukarıdaki yönergeleri uyguladıysanız borsaya aktarmış olduğunuz para birimini USDT cinsine çevirmiş olmalısınız.

Binance kripto para satın alma:

Satın alma rehberimizde biz DAR token satın alma işlemini göstereceğiz. Siz kendi seçmiş olduğunuz kripto para birimini seçerek işleme devam edebilirsiniz.

  1. Binance borsasına giriş yapın.
  2. Piyasalar bölümünden USDT Havuzunu seçin ve listeden DAR – Mines Of Dalarnia seçeneğine tıklayın.
  3. Karşınıza AL / SAT ekranı çıkacaktır. AL bölümüne tıklayın.
  4. Bu kısımda satın alma türünü seçmeniz gerekiyor. ( Limit / Piyasa )
    • Limit ve Piyasa satın alma şeklini ifade etmektedir. Limit: sizin seçtiğiniz fiyata uygun bir teklif olduğunda kripto para birimini almanızı sağlar. Piyasa: hali hazırda satışta olan tutarları baz alır ve girdiğiniz tutara denk gelecek adette satın alma yapar. Örneğin, hiç beklemeden satın alma işlemi yapmak istiyorsanız piyasa emri vermelisiniz. Token fiyatı sizin seçtiğini miktara düştüğünde satın alma yapılmasını istiyorsanız limit emri vermelisiniz.
  5. Limit seçeneğini seçtiyseniz fiyatı belirlemeniz ve satın almak istediğiniz miktarı girmeniz gerekmektedir. Piyasa emrini seçtiyseniz toplam yatırmak istediğiniz tutarı seçmeniz yeterlidir.
  6. Seçimleri yaptıktan sonra DAR AL seçeneğine tıklayın.
Kripto Para Satın Alma Rehberi | Kripto Para Yatırımı

Piyasa emri ile satın alma işlemi yaptıysanız belirlediğiniz tutar karşılığındaki adette DAR coin cüzdan hesabınıza geçmiş olacaktır. Eğer limit emri ile satın alma işlemi yaptıysanız DAR token belirlediğiniz tutara denk geldiğinde satın alma işlemi gerçekleşecektir.

Kripto para platformlarının neredeyse tamamında satın alma işlemleri aynı şekilde yapılmaktadır. Token incelemeri için sitemizi takip etmeyi unutmayın.