ZKT Token Nedir? | zkTube Protokolü Nedir? | ZKT Token Bilgileri

ZKT Token Nedir? | zkTube Protokolü Nedir? | ZKT Token Bilgileri

Günümüzde, Ethereum ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem ücretleri sorunları giderek daha ciddi hale geliyor. Ağ tıkanıklığı sorununu çözmek ve ölçeklendirmeyi başarmak, birçok araştırmacının üzerinde çok çalıştığı yöndür.

Genel blok zincirinin ölçekleme sorununa başarılı bir çözüm, yalnızca işlem hacmiyle ilgili değil, aynı zamanda başarılmalıdır. Sistem, ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden milyonlarca kullanıcının ihtiyaçlarını karşılar. Bu çağ bağlamında, teknolojik atılımlar ertelenemez.

Teknolojik atılımların yokluğunda, mevcut ölçeklendirme çözümleri, yukarıdaki gereksinimlerden bir veya daha fazlasından büyük ödünler vermek zorundadır. Neyse ki, Sıfır Bilgi kanıtlarındaki en son gelişmeler, bu sorunu çözmek için tamamen yeni olasılıklar açtı.

zkTube, Ethereum’un zkRollup’a dayalı, kullanıcıların ve geliştiricilerin mükemmel deneyimini vurgulayan güvenilir ölçeklendirme ve ekonomik uygulanabilirlik çözümüdür. zkTube Protokolü, Ethereum’a saniyede binlerce işlemin vize düzeyinde işlenmesini sağlarken, fonların Katman 1 hesapları kadar güvenli olmasını ve yüksek derecede sansür direncini sürdürmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

zkTube, zkRollup konseptine dayanmaktadır. Kısacası, zkRollup, tüm fonların ana zincirdeki akıllı sözleşmelerle tutulduğu, hesaplamaların ve depolamanın zincir dışı yapıldığı bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Her Toplama bloğu, ana zincir sözleşmesi tarafından doğrulanan bir durum geçişi Sıfır Bilgi kanıtı üretecektir. SNARK, Rollup bloğundaki her işlemin geçerliliğinin kanıtını içerir. Ayrıca, her bloğun genel veri güncellemesi, ana zincir ağı üzerinde düşük maliyetli çağrı verisi olarak yayınlanır.

zkTube Hakkında

zkTube, ZK-Rollup teknolojisi kullanılarak PLONK algoritma protokolüne dayalı olarak katman2 üzerinde oluşturulmuş ve geliştirilmiş bir projedir. Toplu işlem gruplarını tek bir işleme aktararak ölçeklenebilirliği iyileştirebilir. Özü, zincir üzerindeki kullanıcı durumunu sıkıştırıp bir Merkle ağacında depolamak ve kullanıcı durumu değişikliğini zincire aktarırken, bir Zero-Knowledge kanıtlama mekanizması ile zincir altındaki kullanıcı durumu değişim sürecinin doğruluğunu sağlamaktır. Zincirdeki kullanıcı durumu değişikliklerini doğrudan işlemenin maliyeti nispeten yüksektir. Ancak bir Sıfır Bilgi kanıtının doğruluğunu doğrulamak için yalnızca akıllı sözleşmeyi zincir üzerinde kullanmanın maliyeti nispeten düşüktür. Ayrıca, gerekli havale bilgileri, kullanıcıların hesapları doğrulaması için uygun olan sertifika ile birlikte sözleşmeye iletilir.

Hala Ethereum zincirinde sunulduğunu vurgulamak gerekir, ancak zincir üzerindeki çalışmaların bir kısmı çevrimdışı tamamlanmaya aktarılır, bu nedenle Ethereum kadar güvenli olacaktır.

Kullanıcı Aktarımı Başına Daha Düşük Maliyet

Zincir dışı belirteçler arasındaki transfer yalnızca 300-500 Gas’a mal olur, çünkü her toplama işlemi tek bir bloğun kapatma maliyetini paketleme bloğu boyunca eşit olarak L2’den L1’e böler ve Gaz yükünü azaltır. Merkle ağacının güncellenmesinin kanıtı sağlanabilir. Ayrıca, tek zincirli L1 jetonunu aktarmanın maliyeti en az 20.000 Gaz ise, Gaz yükünü toplama şeklinde azaltılabilir.

Verim ve Ölçeklenebilirlik

Her işlem daha az veri içerir, böylece L2’nin verimini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirir. Doğrudan transfer için L2 hesap bakiyesini doğrudan kullanabilirsiniz ve L1 katmanındaki onayın gelmesini beklemeniz gerekmez. Bu süreçte kullanıcılar bakiyelerini özgürce kullanabilirler ancak sonuçta L1’deki nihai kesinliği bir Zero-Knowledge kanıtlama mekanizması ile tamamlamaları gerekir.

Ethereum Mainnet Seviyesi Güvenlik Garantisi

zkTube ağında, işleme için çok sayıda hesaplama ve veri depolama işlemi L2’ye yerleştirilir, ardından çok sayıda işlem toplanır ve aynı bloğa paketlenir. Tüm ağın işlem işleme hızını artırabilen ve güvenliği sağlayabilen tek tip doğrulama için bir Sıfır Bilgi kanıtı oluşturulur ve L1’e gönderilir.

ETH’nin Ekolojik Değeri

zkTube’un temel protokolünü kullanarak, ETH Gazı yükü azaltılır ve Katman 2’deki kullanıcı işlemleri, Katman 1’deki öncekinden daha sıktır, böylece ETH tıkanıklığı sorunu çözülür. Ek olarak, yüksek TPS veya ilgili işlevler gerektiren uygulamalar zkTube Layer 2 üzerinde çözülmüştür. Mainnet başlatıldığında, zkTube kullanıcılara ve uygulama satıcılarına, uygulamaların ve Katman 1’deki sözleşmeler. Bu, zkTube’un umutsuzca ihtiyaç duyduğu şeydir. Buradaki fikir, ETH Katman 2’ye dayalı bir ekosistem oluşturmaktır.

ZKT Token Nedir?

zkTube protokolünün yerel belirteci olan ZKT, sahibinin haklarını temsil eder ve ayrıca pratik kullanım değerine sahiptir. ZKT aşağıdaki senaryolarda kullanılabilir.

Maksimum ZKT arzı 330.000.000 ZKT ile sınırlandırılmıştır. Mart 2022 itibariyle 6.705.000 ZKT token (maksimum token arzının %2’si) dolaşımdadır.

ZKT Token Nedir? | zkTube Protokolü Nedir? | ZKT Token Bilgileri

Yönetim Simgesi

zkTube, topluluk tarafından yönetilen merkezi olmayan bir projedir. ZKT, yönetime topluluk katılımı sertifikasıdır:

  • Belirli sayıda ZKT’ye sahip kullanıcılar, ZKT uzun vadeli teşvik planını değiştirmek vb. gibi yükseltme teklifleri başlatabilir.
  • Tüm ZKT sahipleri teklife oy verebilir ve çoğunluk oyu alan teklif, geliştirme ekibi tarafından onaylanacak ve uygulanacaktır.

İşlem ücretleri

ZKT, zkTube ağında işlem ücreti ve yakıt olarak kullanılabilir.

Madencilik

zkTube’un değer taşıyıcısı olarak ZKT, Staking, CPU madenciliği ve ithalat cüzdan madenciliğini destekler ve gelir ZKT’dir.

Defi ve NFT’de Dolaşım

ZKT, DeFi’de geniş dolaşım yapacak, takasa katılacak ve likidite sağlayacaktır. Ayrıca sigorta ve kredi platformunda ZKT sigorta ve kredi hizmetlerini başlatacaktır.

zkTube ağında ZKT aşağıdaki işlevlere sahiptir:

  • zkTube ağ konsensüsünü korur.
  • Ağı kullanmak için bir işlem ücreti.
  • Transfer ücreti olarak.
  • Çapraz Defi sirkülasyonu.
  • Çapraz NFT sirkülasyonu.
  • Düğümler için başvurun ve düğüm güvenliğini sağlayın.
  • Zincirdeki yönetişim mekanizmasının seçilmesi ve oylanması ve teklifin oylanması için kullanılabilir.

ZKT Token Yorum

zkTube platformu alanında uzmanlar profesyoneller tarafından oluşturuldu. Projenin tanıtımından günümüze kadar gelen süre zarfında yol haritasında belirlenen hedeflere ulaşıldı. Gelecekte projenin seyrini 2022 hedefleri belirleyecektir.

zkTube ağı büyüdükçe, bir Ethereum varlığı olarak ZKT, piyasa talebiyle birlikte yükselmeye devam edebilir. Tabi ki kripto para birimlerini dalgalı ve riskli yapısı ZKT token içinde bir risk oluşturmaktadır.

ZKT Token Bilgileri

ZKT Token Nasıl Alınır?

Hemen ZKT token satın almak için Gate.io borsasına kayıt olabilirsiniz. Kayıt işleminden sonra borsaya para aktararak USDT/ZKT işlem çiftinden belirlediğiniz tutar kadar ZKT token satın alabilirsiniz.