SINGLE Token Nedir? | SINGLE Finance Özellikleri

SINGLE Token Nedir? | SINGLE Finance Özellikleri

2020 yazında kripto ekosisteminde olağandışı bir şey meydana geldi. Yearn Finance’in yönetim tokeni YFI, iki aydan kısa bir sürede 6 dolardan 30.000 doların üzerine çıktı. Bu, yüzde 500.000’lik bir değer artışı anlamına geliyor. O zamandan beri, DeFi protokollerine 262 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı ve ondan fazla zincir TVL’de 1 milyar dolar veya daha fazlasını güvence altına aldı.

En popüler DeFi uygulamaları türleri şunları içerir:

 • Merkezi Olmayan Borsalar (DEX’ler): Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), kullanıcıların merkezi bir otoritenin katılımı olmadan kripto para birimleri ve jeton ticareti yapmasına izin veren merkezi olmayan finansal protokollerin bir alt kümesidir.
 • Stablecoins : Stablecoins, ABD doları gibi fiat para birimlerini kripto para birimleriyle bağlamak için bir mekanizma sağlar. Stabil paralar, fiat para gibi davranan ancak kripto para biriminin hareketliliğini ve faydasını koruyan fiyat açısından istikrarlı dijital varlıklar oldukları için kripto oynaklığına yeni bir cevaptır. Dört ana sabit para türü, temel teminat yapılarına bağlı olarak fiat destekli, kripto destekli, emtia destekli ve algoritmiktir.
 • Ödünç Verme ve Ödünç Alma Platformları: Bu platformlar, hem borç vermeyi hem de otomatik olarak borç almayı kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu platformlar kredi vermeyi yöneten bankalar gibi aracıların yerini almayı hedefliyorlar.

DeFi Yield Farming Nedir?

Verim çiftçiliği, kripto para varlıklarıyla ödül üretmenin bir yoludur. Basit bir ifadeyle, kullanıcılar kripto para birimlerini kilitler ve ödüller alırlar. Birçok verim çiftçiliği türü vardır, başlıcaları şunlardan gelir:

 1. DEX’ten (Likidite Madenciliği olarak da bilinir) verilen alım satım ücretlerinin bir kısmı ve ekstra DEX yönetişim belirteçleri
 2. Kredi havuzundan kredi faizi

Kaldıraçlı Yield Farming ve Riskleri

Verim çiftçilerinin getirilerini artırmak için varlıklarını ödünç almalarına izin veren çeşitli tesisler vardır. Kaldıraç arttıkça getiri de artar. Kaldıraçlı verim çiftçiliği iki kilit katılımcıyı içerir:

 • Kaldıraçlı bir çiftlik elde etmek için kredi havuzlarından jeton ödünç alan çiftçiler.
 • Getiri kazanmak için tek jetonlarını borç verme havuzlarına yatıran borç verenler.

Ancak, kaldıraçlı bir pozisyon açarken dikkat etmeniz gereken muhtemel tasfiye riski olmasıdır. Tasfiye tehlikesi söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli rakam var:

 • Borç Değeri, ödünç alınan tokenlerin toplam değeridir.
 • Konum Değeri, çiftçilik pozisyonunuzun değeri, teminat + ödünç alınan varlıklar + getiridir.
 • Borç Oranı, borç değerinizin konum değerine bölümüdür.

Likidite Madenciliğinin Riskleri

Teknik Riskler

Kuşkusuz, yalnızca Likidite Madenciliği ve Getiri Toplayıcı değil, tüm DeFi projeleri istismara karşı savunmasızdır. Bir yatırımcı olarak, paranızı likidite havuzlarına yatırmadan önce araştırmalarınızı detaylı olarak yaptığınızdan emin olun. Yalnızca bağımsız ve deneyimli denetçiler tarafından düzenli olarak denetlenen projelere yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Fiyat Dalgalanma Riski

Likidite havuzuna stake ettiğiniz tokenlerin fiyatları, onları ilk yatırdığınız zamana göre değiştiğinde, fiyatta bir artış veya düşüş olursa olsun, kalıcı kayıp olur. Fiyat farkı ne kadar büyük olursa, LP’nin uğradığı kalıcı kayıp o kadar fazla olur. Kalıcı kayıp genellikle, likidite sağlamaya karar verdiğiniz andaki jetonların değeriyle karşılaştırılır. Kalıcı kayıp olduğunda havuzdan çekilmeye karar verirseniz, kayıp o an gerçekleşir.

Ani Kredi Saldırısı Riski

Likidite havuzunuzdaki varlıklardan biri ani kredi saldırısına uğradığında, bu büyük bir kalıcı kayba neden olabilir. Pozisyonunuz kaldıraçlıysa durum daha da karmaşıktır. Bu, pozisyonunuzun çok yüksek ihtimalle tasfiyesine yol açacaktır.

SINGLE Finance Hakkında

Single Finans, korelasyonları en aza indiren tüm DeFi yatırımlarınız için sezgisel bir platformdur. Buradaki her şey, sermayenizden USD cinsinden hesaplanır. Ve her şey parmaklarınızın ucunda sizin kontrolünüzdedir.

 • Single Finans Platformu, ek blok zincirler için birlikte çalışabilir ve zincirler arası platformdan getiri elde edecek şekilde tasarlanmış Cronos ve Avalanche blok zinciri üzerinde çalışır.
 • Platform yalnızca kullanıcılar için pozisyonlar açmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli değişen piyasa durumlarını izler ve önceden yapılandırılmış stratejileri yürütmek için ekosistemindeki botları kullanır.
 • Single uygulaması açık kaynak kodludur. Tüm katılımcıları katkıda bulunmaya, SINGE jetonu elinde tutmaya, operasyonları yönetmeye ve Single Finans Platformunu geliştirmeye teşvik eder.

SINGLE Token Nedir?

SINLE, Single Finans Protokolü için sınırlı tedarik yönetim belirtecidir. SINGLE token sahipleri, yönetime katılabilir, SINGLE’ın geleceğini şekillendirebilir ve ayrıca faiz oranı modeli, ücret oranları ve Single Finansman Protokolüne tahakkuk eden protokol ücretlerinin ve rezervlerinin dağılımı için temel parametreleri belirleyebilir.

SINGLE token sahipleri, gelecekte xSINGLE için SINGLE stake ederek protokol yönetimine de katılabilir.

Maksimum SINGLE arzı 1.000.000.000 SINGLE ile sınırlandırılmıştır.

SINGLE Tokenomik

1. Performans Ücreti Paylaşımı

Performans ücreti paylaşımı ve SINGLE’ı doğada deflasyonist yapmak için çeşitli mekanizmalar vardır.

Strateji kullanıcıları için %19’luk performans ücretlerinin % 10’u (üyelik katmanına göre) Protokol APR’si olarak SINGLE belirteç paydaşlarına dağıtılır.

2. Geri Alım ve Yakma

Herhangi bir tasfiye botunun ücret olarak aldığı her tasfiye ödülünün %5’inin %4’ü, SINGLE jetonun geri alımına ve yakılmasına gider. Borç verenlerin kazandığı borç verme faizinin %19’unun %10’u, SINGLE tokenin geri satın alınmasına ve yakılmasına gider.

3. Deflasyonist

SINGLE tokenler uzun vadeli deflasyonisttir. Emisyonlar yaklaşık 36 ay sürecek ve her altı ayda bir yarıya inecektir. Yarılanma, 6 aylık bir süre boyunca emisyonlar için kullanılan maksimum token bütçesinin önceki döneme göre yarıya ineceği anlamına gelir. Bütçenin tamamının bu süre içinde dağıtılması zorunlu değildir.

4. Yönetim

Yakında topluluk üyelerinin SINGLE tokenlerini stake etmelerini sağlayacak bir yönetim kasası başlatılması planlanıyor. Paydaşlar, 1 xSINGLE = 1 oy olmak üzere xSINGLE alacak ve kilit yönetişim kararlarına karar vermelerine olanak tanıyacaktır.

5. Özel Strateji Fırsatları

SINGLE token stake etmek, kullanıcıların daha yüksek getiri ve daha düşük risk sağlayan özel tek tıklama stratejilerine erişmesine olanak tanır.

6. Özel NFT Erişimi

Ekip NFT’leri gerçek kullanıma sahip platforma entegre etmeyi planlıyor. Kullanıcıların daha az performans ücreti ve bonus ödülleri gibi bu uygulamadan yararlanabilmeleri için TEKLİ tutmaları gerekecektir.

SINGLE Token Yorum

Proje DeFi alanındaki sorunların tespiti ve çözüm yolarını geliştirmek için başından itibaren oldukça profesyonel hazırlanmış görünüyor. Geleceği konusunda oldukça parlak yorumlar okuduğumuzu söylemek isterim. Son zamanlarda Metaverse projeleri daha fazla ilgi görse de DeFi kripto paralar için kritik bir öneme sahiptir. Bu tarz projeleri kripto paraların geleceği açısından çok değerli görüyorum.

Projeler ne kadar sağlam görünse de herhangi bir merkezi olmayan projenin kripto para birimine yatırım yapmadan önce mutlaka kendi detaylı araştırmanızı yapmalısınız.

SINGLE Token Bilgi

SINGLE Token Nasıl Alınır?

Hemen SINGLE token satın almak için Gate.io borsasına kayıt olabilirsiniz. Kayıt işleminden sonra borsaya para aktararak USDT/SINGLE işlem çiftinden belirlediğiniz tutar kadar SINGLE token satın alabilirsiniz.